Środowiskowy Dom Samopomocy w Olkuszu oraz Zespół Szkół Nr 1 w Olkuszu- to kolejne miejsca, do których trafiły sadzonki roślin zielonych. Starosta Bogumił Sobczyk i Wicestarosta Rafał Czeladzki kontynuują ekologiczne akcje.
Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Olkuszu, prowadzonego przez Olkuskie Stowarzyszenie Progres, są z ekologią za pan brat. Najlepiej świadczy o tym piękny ogródek przed siedzibą ŚDS-u. Teraz wzbogacą go sadzonki przekazane przez władze powiatu.
- W temacie ekologii nie zwalniamy tempa. Troska nas wszystkich o planetę jest niesamowicie ważna. Cieszymy się, że Wy – nasi przyjaciele – na co dzień pokazujecie, jak istotne są działania na rzecz ochrony środowiska. Dbanie o ten piękny ogród to także świetny przykład integracji podopiecznych i całej kadry, z prezes Iloną Muchajer – Nagawiecką na czele. Brawo za taką postawę, której przyświeca idea czystego środowiska dla nas i przyszłych pokoleń - mówił starosta Bogumił Sobczyk.
Sadzenie roślin zielonych jest niezbędne w walce z zachodzącymi zmianami klimatycznymi – o tym, jak i o innych aspektach związanych z szeroko rozumianą ekologią opowiadał Doradca ds. Klimatu i Środowiska Łukasz Zarzycki. Z podopiecznymi ŚDS – u o powiatowych zielonych inicjatywach rozmawiali również Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Olkuszu Jan Książek oraz Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Promocji Starostwa Powiatowego w Olkuszu Magdalena Sołtysik.
Nowe rośliny zielone zostaną zasadzone przy Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu. Tym zajmą się uczniowie z klasy o profilu technik architektury krajobrazu. – Uczniowie naszych szkół niejeden raz udowodnili, że realizowanie różnych ekologicznych działań może stać się pasją. Świetnie, że tak chętnie włączają się w nasze zielone akcje i sami propagują przyjazny dla środowiska styl życia – mówił wicestarosta Rafał Czeladzki, przekazując sadzonki Dyrektor ZS Nr 1 Aldonie Nowickiej, Wicedyrektor ZS Nr 1 Anecie Gut, nauczycielce Patrycji Gamrat i uczniom – przyszłym technikom architektury krajobrazu.
Do „Mechanika” trafił również kompostownik. Dzięki temu uzyskuje się naturalny nawóz organiczny, idealny do poprawy kondycji gleby.
Krótką prelekcję o konieczności podejmowania działań łagodzących skutki ocieplania klimatu oraz korzyściach z nasadzeń roślin zielonych, jak produkcja tlenu czy pochłanianie zanieczyszczeń z powietrza, wygłosił Doradca ds. Klimatu i Środowiska Łukasz Zarzycki.
Sadzonki oraz kompostownik zostały zakupione w ramach Projektu LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA "Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego" (LIFE-IP EKOMALOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005).